Epitafia
Zrzeszenie Literatów Polskich im Jana Pawła II
zaprasza na wieczór poezji
Zaduszkowe Zadumanie
29 października 2010 o godz. 20 : 00
Jezuicki Ośrodek Milenijny
5835 W. Irving Park
W programie :
prezentacja słowno – muzyczna
„Zaduszkowe Zadumanie”
czytanie poezji zaduszkowej
nie żyjących znanych polskich poetów
tworzących poetów na emigracji
Wstęp wolny
czwartek, 28 października 2010
Janowi Pawłowi II - chicagowscy poeci
Słowo wstępne
„Czy serce nie pałało w nas?" - tak uczniowie z Emaus relacjonują swoim przyjaciołom niespodziewane doświadczenie spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem, które odrodziło ich wiarę i tchnęło nową siłę życia. Jezuicki Ośrodek Milenijny świętujący pięciolecie swojej działalności (2001-2006), skupia całą swoją działalność apostolską wokół Archidiecezjalnego Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Nasz Ośrodek to współtworzona przez wszystkich przestrzeń życia wspólnotowego, obejmująca religijny kult, kontemplację tajemnic Boga i człowieka, ale także wszelką działalność ujawniającą naszą wrażliwość na piękno i dobro. Ludzkie serce jest tak stworzone, iż tęskni, pragnie i lgnie do prawdziwego światła, do zakosztowania niepojętej Dobroci Boskiego Serca.
Niestety, współczesna cywilizacja stara się zmarginalizować tajemnicę, a wraz z nią poezję. W konsekwencji życie dzisiejszego człowieka staje się coraz bardziej prozaiczne, powierzchowne, a niekiedy nawet wulgarne. Jesteśmy poddani imperializmowi racjonalności, która programuje nawet uczucia i niszczy oryginalność. Tajemnica znikła, a jej miejsce zajęła zimna racjonalność, matematyczna oschłość. Jednocześnie zanika prawdziwa pieśń - przyjaciółka poezji.
Poezja zaś jest naprawdę czymś boskim. Ona zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku. Trzeba, aby do naszego życia powróciła tajemnica, modlitwa, aby powróciła poezja i pieśń. Należy pilnie sprowadzić tajemnicę i poezję z wygnania, na które je wysłaliśmy. Bo tylko wtedy, kiedy one powrócą, natura przemówi zrozumiałym dla każdego człowieka językiem, a rzeczywistość zostanie odsłonięta w całym swoim bogactwie.
Tylko dzięki obecności tajemnicy, modlitwy, kontemplacji i zadziwienia, bardziej niż filozoficznego rozumowania, możemy podjąć próbę przedstawienia „poetyki życia chrześcijańskiego" i każdego życia. Dlatego właśnie zawiązuje się i rośnie wspólnota chicagowskich poetów i odbiorców ich poezji, ludzi otwartych na poetów, którzy uczą się uchwycić ów szept przychodzący z daleka, od „Innego", owo tchnienie, które Chrystus nazywa „Duchem Świętym".
I tak odkrywamy stopniowo, jedni i drudzy, iż „poezja zmienia wszystkie rzeczy we wdzięki, podnosi piękno tego, co jest najpiękniejsze i dodaje piękna temu, co jest najbardziej zniekształcone: zaślubiny czyni między entuzjazmem i zgrozą, bólem i rozkoszą, wiecznością i zmiennością. Ona stwarza na nowo wszechświat w naszych umysłach" (Percy Bysschy Shelley).
Poezja zgromadzona w tym tomiku powstała z wielorakim odniesieniem do Ojca Świętego Jana Pawła II. On okazał się naszym najlepszym przewodnikiem w nowoczesnym świecie odzieranym z tajemnicy i zdolności ludzkiego serca do
zdumienia, wzruszeń i pięknej miłości. To On, pielgrzym wśród pielgrzymów wiary, głosił odważnie Tajemnice tajemnic, że Bóg Objawienia, Bóg chrześcijan, to nic innego jak „Miłość". Gdyby nie było Boga, nie byłoby miłości. A jeśli nie ma miłości, to nie ma niczego...
Niech końcowym akcentem będą słowa samego Karola Wojtyły, dziś Sługi Bożego Jana Pawła II, któremu chicagowscy poeci chcą jako wyraz ich wdzięcznej miłości poświęcić ten skromny zbiór poezji. „Słaby jest lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina. Godziny wciąż powracają na wielkiej tarczy historii. Oto liturgia dziejów. Czuwanie jest słowem Pana i słowem ludu, które będziemy przyjmować ciągle na nowo. Godziny przechodzą w psalm nieustających nawróceń: Idziemy uczestniczyć w Eucharystii światów".
O. Władysław Gryzło SJ
Jezuickie spotkania poetyckie mają w sobie coś więcej niż czytanie, recytowanie, czy śpiewanie wierszy. Niosą z sobą atmosferę szczególnego wyciszenia, powagi i zadumy, która pozwala zrozumieć sens i przesłanie każdego człowieka, który pisze i chce, aby inni go słuchali. Jezuicki Ośrodek Milenijny to szczególne miejsce, gdzie Chrystus na fresku ołtarza otwiera ramiona, aby nas przygarnąć do serca, dodaje pewności i odwagi, aby stanąć sam na sam ze swoimi emocjami, które miotają nami. aby wyśpiewać wierszem swoje niepokoje, spostrzeżenia, fascynacje światem, człowiekiem, przyrodą, którą stworzył dla nas Bóg. Odwołam się do słów Jana Pawła II, który pisze: „Miłość potężniejsza niż grzech", ta która pozwala nieść przebaczenie za każdy czyn, każdy grzech każdemu z nas. Bóg nam wybacza, człowiek jednak nie zawsze jest zdolny wybaczyć, jeśli nie pozwoli, by Bóg mu przebaczył i nie uzna, że potrzebuje Jego miłosierdzia " - Jan Paweł II przed modlitwą Anioł Pański, Watykan 1998 r.
Poeta potrafi zauważyć, bardziej niż inni, sytuacje jakie niesie życie, zrozumieć wszelkie nieprawości, okrucieństwa, brzydotę, zło, dobro czy piękno budzącego się ranka. Dlatego znów zacytuję słowa Jana Pawła II „Miłość mi wszystko wyjaśniła" - On promieniował światłem dobroci, prawości, mądrości, wielkości, niosąc krzyż Chrystusowy z miłością, pokorą i oddaniem. Ukochał Go cały świat, kiedy odszedł do Ojca wezwany na odpoczynek po pełnej trudów wędrówce - pozostał w naszych sercach i umysłach ciągle żywy, wspierający nas, kierujący naszymi krokami bardziej niż kiedyś. Ciągle brzmią jego słowa: „Chrystus was potrzebuje..", „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi"... Poeta otwiera drzwi swojej wrażliwości, aby ocalić pamięć, słowa, myśli przed przemijaniem, aby wyśpiewać miłość do Papieża Polaka, który mówi: „Nawet mały promyk miłości rozprasza ciemności nocy" /z homilii. Park Downsviw, Toronto, Kanada, 2002 r./
Dla mnie te spotkania w Jezuickim Ośrodku Milenijnym są takim promykiem, który pobudza wrażliwych, wyjaśnia sens życia, niesie zrozumienie słów Jana Pawła II „Miłość potężniejsza niż grzech". Z taką miłością poeci w Chicago, dzieci, śpiewacy, muzycy, członkowie teatru ludowego „Rzepicha", wyrażali swoje uczucia Wielkiemu Dawidowi znad Wisły. Tak było 27 maja 2005 roku, kiedy odbył się kolejny już wieczór w hołdzie Janowi Pawłowi II. Po wysłuchaniu słów Papieża z kasety, krótkiego montażu poezji Wielkiego Polaka, swoje wiersze prezentowali: Zofia Solińska, Józef Maciasz-Broda, Maria Kaczmarska, Maria Maj, Julia Burnatowicz, Wanda Głuszek, Antoni Bosak, Elżbieta Chojnowska, Janusz Obara, Zofia Bukowska, Władysław Panasiuk, Andrzej Tański, Maria Wolińska, Wojciech Borkowski, Jadwiga Królikowska, Tadeusz Hibner, Zofia Trzcińska, Alicja Adamczewska, Janusz Kopeć i Alina Szymczyk. Emilia Gołaszewska wyśpiewała „Testament" i „Totus tuus" akompaniując sobie na flecie. Jej piękny głos wzniósł się ponad wszelkie myśli, a sala zamarła w bezruchu. Również Jadwiga Kurys, solistka teatru ludowego „Rzepicha" zaśpiewała „Ave Maryja" swoim srebrzystym drżącym głosem.
A tak było 28 kwietnia 2006 roku na imprezie "Poeci w hołdzie Janowi Pawłowi II".
„Po wieczornej Mszy św. udali się do Auli fana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago, gdzie rozświeciły się światła. Oczom wchodzących ukazała się statuetka Papieża Polaka podświetlana świecami, scena przybrana kwiatami i tablica ze słowami; miłość mi wszystko wyjaśnia, miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tę miłość gdziekolwiek by przebywała... Ciszę, która na chwilę zapadła, przerwały dźwięki poloneza i grupa taneczna dziewcząt ze szkoły Świętego Jakuba ruszyła z wdziękiem do tańca..."- tak pisze Jan Dobrowolski w swoim artykule zamieszczonym w czasopismach „Niedziela w Chicago" oraz „Panorama".
Zawsze barwnie relacjonuje spotkania w JOM w Chicago, obrazując je licznymi fotografiami, życzliwy zespołowi „Rzepicha" i chicagowskim poetom, dziennikarz i producent programu radiowego w Chicago na fali H90 - Andrzej Baraniak.
A teraz jeszcze słów kilka o katolickiej Szkole im. Św. Jakuba, bowiem jest to nie pierwszy akcent artystyczny dzieci z tej szkoły. Szkoła funkcjonuje od siedmiu lat, obejmuje klasy od przedszkola do klasy maturalnej, otaczając opieką ponad 850 dzieci i młodzieży. Podstawowym celem szkoły jest wychowanie w duchu chrześcijańskim, w wierze rzymsko - katolickiej, przekazywanie i pielęgnowanie polskich tradycji i kultury w duchu patriotycznym, poznawanie i kontynuowanie wkładu Polaków w życie Stanów Zjednoczonych, jak również czynny udział w życiu parafialnym i polonijnym.
Oprócz nauki dzieci rozwijają swoje talenty w różnych grupach zainteresowań jak; grupy śpiewające: „Półnutki Boże", „Nutki Boże", zespół młodzieżowy „Iskra", grupy tańca ludowego: „Jakubowianki" i „Jakubowianie".
W tej wiośnie poetyckiej swoje wiersze prezentowali poeci: Adam Latusek, Andrzej Chojnowski. Janusz Kopeć, Leonarda Szubzda, Janusz Obara - wiersze nadesłane z Polski, Anna Ulman z Polski, chwilowo przebywająca w Chicago, Maria Soroborska, Elżbieta Chojnowska, Lidia Dzieża, Beata Wojnowicz, Wanda Głuszek, Władysław Panasiuk, Wiesław Bukowiec, Tomasz Danowski, Tadeusz Sarosiek, Stanisław Hnacik, Artur Wielgus, Władysław Borkowski, Krzysztof Jędrzkiewicz, Robert Brzeziński i Alina Szymczyk.
W przerwie wystąpił teatr ludowy „Rzepicha", założony i prowadzony przez Alinę Szymczyk z widowiskiem nawiązującym do zwyczajów ludowych związanych ze świętami wielkanocnymi pt: „Smiguśne dziady". W zespole wystąpili: Lidia Dzieża, Maria Lipska, Maria Czerwonka, Alina Szymczyk, Jan Zbroja, Kamil Czerwonka, Władysław Majka. Teatr ludowy „Rzepicha" od lat kultywuje tradycje ludowe, zwyczaje i obrzędy polskiej kultury narodowej. Pokazuje widowiska folklorystyczne nawiązujące do pór roku, świąt chrześcijańskich oraz rocznic patriotycznych, takich jak: „Jasełka", „Kolędnicy", „Dożynki", obchody Konstytucji 3 Maja, Święto Odzyskania Niepodległości. Przybliża również sylwetki polskich patriotów, bohaterów walczących o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki - Kazimierza Pułaskiego, Tadeusza Kościuszki i innych. Zespół identyfikuje się ze Związkiem Klubów Polskich w Chicago, który stara się pielęgnować polskie dziedzictwo na amerykańskiej ziemi. ZKP organizuje dla swoich członków: „Wigilie", śniadania wielkanocne czy dożynki.
Teatr „Rzepicha" od dwóch lat realizuje swoje programy i pomysły w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago pod przewodnictwem duchowym Ojca Władysława Gryzło, w ramach działalności biblioteki JOM. Na każdej imprezie, spotkaniu czy widowisku po mistrzowsku akompaniują zespołowi na akordeonach Ojciec Władysław Gryzło i Stanisław Zieliński.
Wiersze, które znajdują się w tomiku „Janowi Pawłowi II Chicagowscy poeci" są sponsorowane przez autorów wymienionych w spisie oraz Bibliotekę Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago. Pragnę podkreślić, że każde spotkanie w tym Ośrodku pełne jest ciepła i serdeczności; zawsze z radością powracamy do tego miejsca, gdzie czuje się obecność Wielkiego Polaka , Jana Pawła II i Jego Mistrza Chrystusa.
A lina Szymczyk
SPIS TREŚCI
Od Redakcji - Maciej A. Zarębski 5
Słowo wstępne - O. Władysław Gryzło SJ 7
- Alina Szymczyk 8
Antoni Bosak
Powołanie 12
Kochany Nasz Ojcze Święty 13
W oczekiwaniu beatyfikacji H
Ziemia Matki Bożej 15
Wiesław Bukowiec
Wieczny Pielgrzym 17
Dziwne Spotkanie 18
Moje marzenia 19
Zofia Bukowska
Pamięci Polaków Pomordowanych w Katyniu 21
Słowa pamięci Papieża Jana Pawła II 22
Modlitwa 23
Droga na Polską Golgotę TA
Władysław Jan Burzawa
Przed konfesjonałem 27
Zamach '81 27
Wigilia w Chicago 28
Mój powrót 29
Elżbieta Chojnowska
Jan Paweł II 31
Rozpacz 32
Mały Staś 33
Nadzieja 34
Andrzej Chojnowski
Do Ojca Świętego 36
Jan Paweł II - w rocznicę śmierci 38
Tango 39
Białe pytania 40
Tomasz Danowski
Największemu na ziemi 42
Jeszcze nie ma winnych 43
Dla Mamy 44
Babysitter 45
Lidia Dzieża
Byłeś - Jesteś -Będziesz 47
Moje rozmyślania w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II 48
Stare jabłonie 49
Zamykam oczy 50
Wanda Głuszek
Do ciebie. Polsko, serce się rwie - Memory 52
Święta róża 53
W Hołdzie Ziemi Kieleckiej - Świętokrzyski Kraj 54
Tatrzańskie Wspomnienia 55
Wiesław Kajmowicz
Ofiarowanie 57
La Coppa 58
La morte 59
Stworzenie świata 60
Janusz Kopeć
Papieżowi Janowi Pawłowi II 62
Kraju mój 63
Polska 64
Pieśń 65
Adam Latusek
Ave Maria 67
Ojcu Świętemu - Janowi Pawłowi II Papieżowi z Polski 68
„Kim {jestem {jesteś mój Panie" 70
Cztery pory roku 71
Józef Maciasz - Broda
Ciebie BOGA wysławiamy 73
Największy pogrzeb 74
Oddał się MARYI 75
Wartko tyn rok uciuk 76
Władysław Panasiuk
Mroczna dolina 78
Ojcu Świętemu 79
Święty nie umiera 80
Żywot Świętego 81
Tadeusz Sarosiek
W raju ziemskim zapomnienia 83
Tylko te krzyże 84
Wyjawię Ci sekret 85
Marność nad marnościami 86
Marianna Maja Soroborska
Posłaniec Boży - Papież Jan Paweł II 88
Kiedyś świat się zatrzymał 90
Na Dzień Matki 92
Terror w Nowym Jorku 93
Alina Szymczyk
A duch unosił się nad wodami 95
Idzie Matka Boża 96
.Świętych obcowanie" - Janowi Pawłowi II 98
Przywołuję pamięć 100
Anna Ulman
W hołdzie Wielkiemu Pielgrzymowi Nadziei 102
Jesień 103
Mój dom 104
Mój Ojciec 105
Maria Wolińska
Dziecięcy świat 107
Dzień Matki 108
Przedwiośnie 109
Wielki Pasterz 110
Posłowie - Wiersze pełne światła - Zdzisław Tadeusz Łączkowski 111
Od Redakcji
Wyrażam radość z powodu wydania niniejszej antologii w kierowanym przeze mnie wydawnictwie - Świętokrzyskim Towarzystwie Regionalnym.
Wszyscy wiemy, jak wielką wagę przywiązywał Jan Paweł II do relikwii Świętego Krzyża, jak cenił Krainę Świętokrzyską. Cieszę się, iż w jakimś stopniu przyczyniłem się do utworzenia Grupy Literackiej im. Jana Pawła II w Chicago, której wiersze stanowią treść tomiku. Jest on swoistym hołdem składanym największemu z rodu Polaków.
Mam nadzieję, że utwory poetów chicagowskich przyczynią się do utrwalania wielkich idei głoszonych przez naszego Papieża z najważniejszą z nich: „by zło dobrem zwyciężać". Jest to szczególnie ważne w obecnych, zagrożonych terroryzmem czasach.
Zagnańsk, 11 września 2006 Maciej A. Zarębski
Biblioteka Świętokrzyska 20 (220)
Redakcja: Maciej Andrzej Zarebski
Słowo wstępne: O. Władysław Gryzło SJ
Alina Szymczyk
Posłowie: Zdzisław Tadeusz Łączkowski
Korekta: Ludomira Zarębska
Fotografie na okładce: Archiwum Copyright by Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne Copyright by Grupa Literacka im. Jana Pawła II w Chicago
Wydawca: Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne
tel. 602 467 948 26-050 Zagnańsk, ul. Gajowa 15 e-mail: m.zarebski@neostrada.pl
Tom wydano przy współpracy z Grupą Literacką im. Jana Pawła II w Chicago
Prepress: Leszek Łychowski, tel. 604 690 258
Druk i oprawa: Drukarnia im. A. Półtawskiego
www.dap.pl Wydanie I
ISBN 83-922978-7-3
Subskrybuj:
Posty (Atom)